0541 379 62 78
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

07 Eylül 2015
332 kez görüntülendi
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Psikolojik Danışmanlık ve RehberlikBir koruyucu ruh sağlığı hizmeti olarak adlandırabileceğimiz psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti genellikle eğitim kurumları tarafından eğitim gören gençlere sunulmaktadır. Ancak tabii ki gençlerle birlikte ruh sağlığı normal olan, gelişimsel süreç içerisinde bir takım uyum bozukluklarla karşılaşan herkesin de bu hizmetten yararlanması son derece önemlidir. Örneğin gençlerde en sık karşılaşılan meslek seçimi, yeni bir okula ya da arkadaşlara uyum sorunu, derslerde başarısızlık gibi problemlerde mutlaka psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetine başvurmak gerekmektedir. Bu hizmeti vermekte olan kişiler, üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olan ve MEB tarafından eğitim kurumlarında hizmet verebilmeleri için de rehber öğretmen olarak adlandırılmakta olan kişilerdir. Bu tarz bir ruh sağlığını koruyucu hizmetin henüz gençlik döneminde, eğitim kurumlarında veriliyor olması, sağlığı ve başarılı, kendisi ile barışık ve topluma yararlı bireylerin yetiştirilebilmesi açısından son derece önemlidir. Kendisi ve çevresi ile barışık olan, hayattan keyif alan bireyler hem maddi hem de manevi olarak toplumun gelişimine büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu nedenle psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti aslında düşünüldüğünden çok daha fazla önemsenmelidir.

Rehberlik hizmeti, hizmet ve problem alanlarında göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Hizmet alanında göre psikolojik danışma ve rehberlik eğitim, sağlık ve sosyal rehberlik olmak üzere ayrılmaktadır. problem alanında göre ise kişisel, eğitsel ve mesleki olarak gruplandırılmaktadır. Psikolojik danışman olarak hizmet verebilmek için bireylerin ilgili bölümden lisans diploması sahibi olmaları gerekmektedir. Ancak bununla birlikte psikolojik danışman olan kişiler, ilaç tedavisini gerektiren psikolojik rahatsızlıklarla ilgilenmezler. Bu konuda psikiyatrisiler hastalara yardımcı olmaktadır.

Bugünkü anlamı ile rehberlik ve psikolojik danışmanlık kavramı ülkemizde 1950’li yıllarda hakim olmaya başlamıştır. Bunun en önemli sebebi ise bu dönemde yapılmış olan Marshall yardımlarıdır. Bu yardımlarla başlayan Türk – Amerikan ilişkisi, eğitim ve sağlık alanında da ilerlemiştir. Böylece birçok uzman Amerika’ya rehberlik alanında eğitim alması için gönderilmiş ve eğitimini tamamlayan uzmanların ülkeye dönmesi ile rehber sayısında da büyük bir artış olmaya başlamıştır. Yine aynı şekilde yurt dışından da rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanında uzmanlar ülkeye getirtilerek ülke içerisinde de gerekli eğitimlerin verilmesi sağlanmıştır. Günümüzde ise gelişen teknoloji ve üretim imkanları bu ruh sağlığını koruyucu hizmetin giderek daha da yaygınlaşmasını ve yeni bilgilerin çok daha kolay bir şekilde öğrenilmesine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok araştırma yapılmakta, bu araştırma sonuçlarına göre farklı yaklaşımlar da günümüzde çok daha kolay bir şekilde geliştirilebilmektedir.

Bölüm mezunlarının önemli konulardaki hizmetlerinin yanı sıra Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları ile psikolog ve psikiyatristlerin karıştırılmaması gerekmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar ve ruh sağlığı ile ilgili problemler yaşamanız durumunda danışmanız gereken kişiler psikolog ve psikiyatristlerdir.

Bursa Psikolog Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri olarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik konusunda aklınıza takılan tüm soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim bölümünden buraya tıklayarak veya sağ altta bulunan canlı destek bölümünden yazarak ya da 0541 379 62 78 numaralı telefonumuzu arayarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınızın mümkün olan en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz.

 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik konusunda lütfen bizlere danışınız. Sitemizin sağ alt kısmındaki Canlı Destek bölümünden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik konusundaki sorularınızı bizlere sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?